Start rok szkolny 2012/2013 1 VII – 12 VII 2013 r. Półkolonia letnia „Słoneczne wakacje”
1 VII – 12 VII 2013 r. Półkolonia letnia „Słoneczne wakacje”
Wpisany przez Renata Juncewicz   

W dniach 1.07.-12.07.2013 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu odbyła się półkolonia letnia „SŁONECZNE WAKACJE”. Wzięło w niej udział 25 uczniów klas I-VI.

Dwa pierwsze dni półkolonii poświęciliśmy przede wszystkim na zapoznanie się  z programem zajęć, zawarcie kontraktu kolonijnego, zabawy integracyjne oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Dzieci tworzyły swoje wizytówki i wspólnie spisywały prawa i obowiązki uczestników półkolonii. Bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę na szkolnym boisku i spacerowały po najbliższej okolicy. Miały również możliwość stworzenia na asfalcie przed budynkiem szkoły przy użyciu kolorowej kredy rysunków o tematyce wakacyjnej.

Trzeciego dnia półkolonii wybraliśmy się autokarem na wycieczkę do Cieplic. Nasz pobyt w Cieplicach rozpoczął spacer po parku zdrojowym, którego piękno uwieczniliśmy na pamiątkowych zdjęciach. Głównym celem naszej wyprawy była jednak wizyta w Zdrojowym Teatrze Animacji i obejrzenie spektaklu pt. „O ósmej na Arce”. Sztuka „O ósmej na Arce” to tekst współczesnego niemieckiego autora - Urlicha Huba. Jest to opowieść o przygodach trzech pingwinów oraz o ich wystawionej na poważną próbę przyjaźni. Przede wszystkim jednak sztuka ta porusza w lekki, bardzo przystępny dla najmłodszych sposób istotne problemy filozoficzne. Bohaterowie spierają się o to, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to dlaczego go nie widać, czy jest sprawiedliwy, co jest dobre, a co złe, czy można zrobić komuś krzywdę i nie ponieść za to kary. Podczas spektaklu dało się zauważyć, że nasi uczniowie potrafili docenić walory tej sztuki, takie jak zaskakujące sytuacje, mądry dowcip czy błyskotliwe dialogi. Przez całe przedstawienie patrzyli z wielkim zaciekawieniem w stronę sceny. Duże wrażenie wywarły na nich także wykonywane przez aktorów piosenki. Dzieci szczególnie ożywiły się przy utworze Leonarda Cohena „Hallelujah”. Klaskały głośno w rytm muzyki i śpiewały razem z aktorami.

Dzieci swoimi wrażeniami z pobytu w teatrze dzieliły się jeszcze następnego dnia. Każdy z uczniów przy użyciu kredek lub farb plakatowych przedstawiał momenty, które najbardziej zapadły mu w pamięć. Prace plastyczne dzieci ukazujące fragmenty spektaklu  „O ósmej na Arce” ozdobiły szkolny korytarz. Po emocjach związanych z przedstawieniem teatralnym przyszedł czas na wrażenia związane z filmem. Postanowiliśmy bowiem skorzystać z zaproszenia do klubu „Postulat” i wybrać się na projekcję filmu animowanego o przygodach Piotrusia Pana.

Ostatni dzień pierwszego tygodnia półkolonii upłynął natomiast na twórczości artystycznej, a w szczególności na lepieniu z różnego tworzywa. Piątek dzieci rozpoczęły od tworzenia w kilkuosobowych grupach miasta z plasteliny. Po wystawie powstałych makiet wybraliśmy się do klubu „Postulat”, gdzie tym razem wzięliśmy udział w warsztatach z glinolepienia. Uczestnicy półkolonii nie tylko zdobyli wiedzę na temat techniki lepienia z gliny, ale mogli też ulepić samodzielnie smoka. Zarówno zajęcia przeprowadzone tego dnia w świetlicy, jak również te, które odbyły się w klubie, stworzyły uczniom okazję do doskonalenia ich zdolności manualnych oraz wykazania się pomysłowością i kreatywnością. Dodatkową atrakcję podczas naszej wizyty w „Postulacie” stanowiła możliwość gry na instrumentach muzycznych. Wszystkich zgromadzonych w klubie oczarował grający na perkusji uczeń klasy I – Aleksander Zańko.

Drugi tydzień półkolonii letniej rozpoczęły zajęcia z edukacji leśnej zorganizowane przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski. Dzieci podczas spaceru ścieżką edukacyjną zgłębiały swoją wiedzę dotyczącą gatunków zwierząt i roślin, jakie można spotkać w okolicznym lesie. Po przechadzce w towarzystwie leśniczego na uczniów czekała niespodzianka w postaci ogniska i kiełbasek. Gdy już wszyscy się posilili, leśniczy opowiedział dzieciom kilka ciekawostek na temat sadzenia drzew i zasad zachowania się w lesie.  Po krótkim wykładzie odbył się turniej wiedzy o lesie. Uczniowie, którzy uważnie słuchali leśniczego i najlepiej odpowiadali na jego pytania, otrzymali nagrody książkowe.

Kolejne dwa dni były niezwykle słoneczne i upalne, dlatego też mogło dojść do skutku długo wyczekiwane przez uczestników półkolonii wyjście na basen. Dzieci z dużym entuzjazmem zareagowały na wieść, że w końcu będą miały okazję popływać. Wyposażone  w różnorodny sprzęt do pływania i piłki plażowe chętnie spędzały czas w basenie. Nie chciały wychodzić z wody.

Przedostatni dzień  półkolonii spędziliśmy natomiast w Pławnej, gdzie przenieśliśmy się w czasy królów, księżniczek, rycerzy i tajemniczego Ducha Gór. Na początku naszego pobytu w Pławnej uczestniczyliśmy w warsztatach, które odbyły się w trzech pracowniach artystycznych. Dzieci miały okazję zgłębić tajniki litografii, kowalstwa oraz ceramiki. Najwięcej emocji towarzyszyło uczniom podczas lepienia filiżanek z gliny. Kolejny punkt programu stanowiła wizyta w unikalnym na skalę kraju Zamku Legend Śląskich, w którym przez ok. 30 min. słuchaliśmy i oglądaliśmy podania przekazywane z ojca na syna opowiadające historię naszego regionu. Dobór wybranych legend nie był przypadkowy. Wspólny wątek pojawiający się właściwie we wszystkich opowieściach stanowiła postać wszechpotężnego Ducha Gór, który budził zarówno szacunek, jak i przerażanie oraz nagradzał biednych, a karał tych, którzy chcieli wyrządzić komuś krzywdę. Podczas spektaklu uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi, jak Duch Gór przemienił się w osła i koło, jak biedny Jakub Wymertałek znalazł skarb, jak skończyła się zakazana miłość Sureca i Pury, jaki los spotkał okrutnego Konrada z Wlenia i w jaki sposób św. Jadwiga pomagała ubogim. Każda z legend była nie tylko opowiedziana bądź wyśpiewana przez aktorów, ale przede wszystkim zobrazowana w sposób stanowiący pewnego rodzaju ewenement. Mieliśmy bowiem do czynienia z naturalnej wielkości drewnianymi lalkami, które ożywały z pomocą rąk animatora. Niesamowitą atrakcją dla dzieci była możliwość wcielenia się choć na chwilę w aktora-animatora. Każdy z uczniów miał okazję tchnąć życie w marionetki, poruszając samodzielnie sznurkami. Z Zamku Legend Śląskich przeszliśmy do Grodu Piastowskiego, w którym znajduje się największa na świecie głowa Ducha Gór. Można ją zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak również wejść do środka i zwiedzić jej wnętrze. W grodzie dzieci miały możliwość ubrać rycerską zbroję, strzelać z łuku i wspinać się na wieże warowne, a kilku śmiałków trafiło nawet pod topór kata. Na koniec pobytu w Pławnej przyszedł czas na posiłek, a mianowicie na kiełbaski z grilla. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem atrakcji, jakie czekały na nich w zamku i grodzie. Wszyscy wrócili do Lubomierza w znakomitych nastrojach.

            Ostatni dzień półkolonii poświęciliśmy przede wszystkim na malowanie ulepionych  w klubie „Postulat” smoków i gry planszowe. Miły akcent na zakończenie naszego wspólnego wypoczynku stanowiło wyjście do pizzerii „Norra”.

                                                                     Wioletta Rotkiewicz, Kornelia Wolsztajn


 
Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz do tego artykułu.