Start rok szkolny 2013/2014 11 II 2014 r. "Roztańczony Wiedeń"
11 II 2014 r. "Roztańczony Wiedeń"
Wpisany przez Ewa Bocheńska   

alt

     Trwa karnawał – wyjątkowy czas, w którym można (nawet należy) dać upust rozpierającej energii na rozmaitych balach. Uczniowie mieli w tym roku wyjątkowe szczęście, bo w przeddzień zabawy karnawałowej odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Dzięki nim młodzi melomani odbyli magiczną podróż do Wiednia, stolicy muzyki klasycznej.

  W czasie audycji uczniowie wysłuchali między innymi takich utworów jak: Wolny tor, Wiedeń – miasto moich marzeń,  menuet z Serenady Eine klenie Nachtmusik, Nad pięknym, modrym Dunajem i poznali nazwiska ich kompozytorów. Spora część widowni miała okazję doskonalić swoje umiejętności taneczne; podziwialiśmy walca i polkę w ich wykonaniu oraz Schuhplattler – zabawę austriacką. Bardzo dobrym wyczuciem rytmu pochwalili się uczniowie, którzy towarzyszyli muzykom w czasie wykonywania polki Banditen Galop, akompaniując na orkiestrowych, profesjonalnych talerzach. W czasie spotkania uczniowie poznali pizzicato – technikę gry na instrumencie smyczkowym, a następnie uważnie słuchali walca i przyglądali się, jak pani wiolonczelistka wykonuje niektóre fragmenty utworu, wykorzystując właśnie tę technikę. Pani Dominika Łukasiewicz ciekawie opowiadała o balach, koncertach i strojach wiedeńczyków żyjących w XVIII i XIX wieku. Miłym zakończeniem audycji był Marsz Radetzkiego, który podczas Koncertu Noworocznego jest grany przez filharmoników wiedeńskich jako ostatni i – podobnie jak w Wiedniu – nasi uczniowie klaskali w jego rytm: raz ciszej, raz głośniej.

  Po tak różnorodnej i intensywnej „rozgrzewce” na pewno szkolny bal karnawałowy będzie wyjątkowo udany, czego gorąco życzymy wszystkim jego uczestnikom.

Ewa Bocheńska, Anna Barsul

alt

alt    alt

    alt

więcej zdjęć...


 
Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz do tego artykułu.