Start rok szkolny 2013/2014 25 IV 2014 r. Jak nasza szkoła przygotowywała się do kanonizacji swojego Patrona
25 IV 2014 r. Jak nasza szkoła przygotowywała się do kanonizacji swojego Patrona
Wpisany przez Andrzej Górski   

       alt   alt   

       W ramach bezpośredniego przygotowania do kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II nasza szkoła podjęła następujące działania:

  Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II.

       Czwartego kwietnia bieżącego roku nauczyciele i pracownicy naszej szkoły przygotowali rozważania Drogi Krzyżowej. Rozważania Drogi Krzyżowej były refleksją nad życiem, cierpieniem i śmiercią wielkiego Polaka. Pozwalały przyjrzeć się drodze Jezusa i drodze błogosławionego Jana Pawła II i skłaniały do szukania w nich swojego miejsca. Wszyscy zebrani w świątyni mieli możliwość przeżyć nabożeństwo w jedności z Janem Pawłem II.

  Wyjazd klas 1 – 3 na film pt: „Karol, który został świętym".

       Ósmego kwietnia 2014 roku wybraliśmy się do kina Lot w Jeleniej Górze na  projekcję pierwszego filmu dla dzieci o Janie Pawle II, który w przystępnej i atrakcyjnej formule kina familijnego, łącząc animację, materiały archiwalne i kino aktorskie, opowiadał o dzieciństwie i młodości Ojca Świętego - Papieża wszystkich dzieciaków. „Karol” to również współczesna opowieść o tym, że wartości, którym hołdował Jan Paweł II są aktualne do dzisiaj i że siła ducha oraz współdziałanie dają możliwość przezwyciężenia największych trudności. Film był  także swoistym podziękowaniem za pontyfikat Papieża – Polaka.

  alt

  Wykonanie portretu Jana Pawła II złożonego z 12 tysięcy składanych elementów.

       Pomysłodawcą wykonania takiego dzieła jest nauczycielka Regina Stanicka–Wachowicz. Ta oryginalna inicjatywa zrodziła się po ogłoszeniu daty kanonizacji Jana Pawła II. Inicjatywa powstania WIELKIEGO PORTRETU spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem. Ten pomysł pociągnął za sobą uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników,  którzy chętnie elementy mozaiki składali, kleili i oprawiali. Praca nad stworzeniem wielkiego portretu św. Jana Pawła II przebiegała w dwóch etapach. Najpierw przygotowano pojedyncze elementy portretu tzn. kostki – moduły. To była bardzo żmudna praca, ponieważ pojedynczy element wykonuje się z karteczki w kształcie kwadratu o boku 2,5 cm, składając go techniką origami. Następnie każdy element naklejany był oddzielnie na olbrzymi karton, który został podklejony płótnem i przymocowany do płyty paździerzowej, a na końcu cały portret został oprawiony w ramy i opisany. Razem łatwiej było pokonać trud, bo przecież ambitne zadanie stworzenia około dwunastu  tysięcy malutkich, specjalnie złożonych modułowych kwadratów i przyklejenie ich tak, aby tworzyły portret papieża, nie było łatwe. Wspólny cel zintegrował szkołę w czym z pewnością dopomógł nam sam Jan Paweł II. Jest to dowód na to, że potrafimy – jako społeczność szkolna zjednoczyć się, by razem tworzyć historię i pięknie ją przeżywać. Wykonujący portret włożyli ogrom pracy i serca w to, by nasze dzieło mogło zaistnieć.  Nasze dzieło można było podziwiać w kościele parafialnym, a następnie ma być ono wyeksponowane w holu szkoły.  Wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów szkoły oraz ekspozycja biografii Jana Pawła II.

       25 i 26 kwietnia bieżącego roku szkoła włączyła się również w działania lubomierskiej parafii. W sobotni wieczór oraz w niedzielne południe w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu były sprawowane Msze św. dziękczynne za kanonizację Papieża Jana Pawła II. Uczestniczący w nich uczniowie zaangażowali się w oprawę liturgii,  a nauczyciele i pracownicy szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym uczestniczyli w Eucharystii.

  Ponadto w nawach bocznych kościoła zostały wyeksponowane  następujące wystawy:

  • biografia Jana Pawła II wykonana przez nauczyciela – bibliotekarza Renatę Juncewicz;
  • prace plastyczne uczniów na temat „Mój Przyjaciel Papież”.

  Bożena Ciereszko

  alt

  alt   alt

   
  Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz do tego artykułu.