Start rok szkolny 2014/2015 11 XII 2014 r. "Świąteczne stroiki" - koncert
11 XII 2014 r. "Świąteczne stroiki" - koncert
Wpisany przez Ewa Bocheńska   

alt

    

   Podczas grudniowego spotkania z muzykami Filharmonii Dolnośląskiej nasi uczniowie nie zgłębiali tajników wykonywania świątecznych dekoracji, jak sugeruje tytuł koncertu. Utwory, jakie zaprezentowali muzycy, zostały wykonane na dwóch instrumentach, które mają ustnik i  s t r o i k. Na klarnecie przepięknie grała Dominika Łukasiewicz, a popis gry na oboju dał Łukasz Wilczura. Należy tutaj dodać, że brzmienie tych dwóch instrumentów  doskonale  harmonizowało z akompaniamentem akordeonu, na którym grał Robert Wróblewski.

    Muzycy wykonali kolędy: Wśród nocnej ciszy, Narodził się Jezus Chrystus, Północ już była, Pójdźmy wszyscy do stajenki oraz zaprezentowali melodie z V tomu "Krakowskie" Oskara Kolberga: Scodry wiecór, Gore gwiazda, Ach biada biada mnie Herodowi, Za kolędę dziękujemy. Uczniowie mogli tym razem podziwiać nie tylko technikę gry, ale również talent aktorski naszych Gości. Muzycy przedstawili bowiem staropolskie jasełka i wcielili się w role pasterzy, Heroda i diabła. W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga koncert świąteczny nie obył się bez wzmianki o tym zasłużonym etnografie. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o dawnych staropolskich tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

    Tradycyjnie już młodzi melomani mieli również okazję do tego, by zaprezentować się na scenie. Tym razem dzieci grały na janczarach, które wszystkim kojarzą się z zimą. I chociaż za oknem brakuje białego puchu, dzięki utworom, jakie zostały wykonane, poczuliśmy już atmosferę świąt i – oprócz zdrowia i szczęścia – życzyliśmy sobie śniegu.

Anna Barsul , Ewa Bocheńska

alt    alt

alt  alt

alt    alt

więcej zdjęć...

 
Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz do tego artykułu.