Start rok szkolny 2016/2017 4 X 2016 r. "Klasyka dla smyka"
4 X 2016 r. "Klasyka dla smyka"
Wpisany przez Andrzej Górski   

   alt

   Na początku października nasi uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji muzyki prowadzonej przez panią Dominikę Łukasiewicz, a tematem spotkania był kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart.

   Młodzi melomani z zainteresowaniem wysłuchali opowieści  o „cudownym dziecku”, które zdobyło sympatię królów i książąt. Już jako czteroletni chłopiec z łatwością przenosił muzykę na klawisze instrumentu zwanego klawesynem. Z tego dziecka wyrósł wspaniały kompozytor. Uczniowie z podziwem wysłuchali Menueta G-dur KV1, którego Mozart skomponował w wieku czterech lat. Muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej, grając na klarnecie, fagocie i instrumencie klawiszowym, wykonali także kilka utworów skomponowanych przez geniusza w późniejszych latach, m.in.: 40 Symfonia g-moll KV 550, Uwertura do opery Wesele Figara KV 492, Koncert Fagotowy B-dur KV 191.


   Oczywiście żadna audycja umuzykalniająca nie może się obyć bez czynnego udziału widowni: jedni próbowali swoich sił jako kompozytorzy, inni uczyli się tańczyć menueta.

alt

alt

   Dzieci z zapałem wzięły udział w zabawach w muzyczne zagadki i melodyczne echo. Na koniec uczniowie wysłuchali lirycznej piosenki o Mozarcie, nucąc znany fragment z serenady Eine kleine Nachtmusik.

 Wicedyrektor Andrzej Górski podziękował muzykom za przybliżenie geniusza Mozarta szczególnie w czasach, kiedy „nadchodzi pora na techniki szczyt, kosmiczne loty, komputery, sondy, inny styl, rytm”. Na pożegnanie Goście złożyli najlepsze życzenia wszystkim uczniom z okazji rozpoczętego już nowego roku szkolnego.

Ewa Bocheńska,  Anna Barsul

 
Zarejestruj się lub zaloguj aby dodać komentarz do tego artykułu.